Latvijā vienīgajā Apdegumu centrā strādā tikai pieci ārsti!
Tuvojoties garajām vasaras saulgriežu brīvdienām, daudzi dodas ārpus pilsētas
baudīt dabu un līgo gan pie ugunskura, gan ūdeņiem. Katru gadu medicīnas
darbinieki piekodina būt uzmanīgiem, taču nelaimes notiek un nereti – cilvēku
neuzmanības un pārgalvības dēļ. Padomus, kā droši svinēt svētkus, TV24
raidījumā “Uz līnijas” sniedz Austrumu slimnīcas Apdegumu centra vadītājs,
ārsts Sergejs Smirnovs, kurš vada vienīgo šāda veida iestādi Latvijā. Iestādi,
kurā strādā tikai pieci ārsti!
Uz jautājumu, kādi drošības pasākumi svētkos jāievēro, ārsts atbild: “Drošībai
jābūt vienmēr, bet, ja runā par apdegumiem, tad ir vairāki veidi, kā tos dabūt: ar
karstu ūdeni, piemēram ejot pirtī, uzgrūžoties karstiem akmeņiem vai staigājot
pa karstām oglēm. Ķīmisko apdegumu var dabūt arī no latvāņiem, noteiktā
stāvoklī iekrītot tajos, no saules var saņemt staru apdegumu, var sev nejauši
uzliet degmaisījumu un iegūt apdegumu, var saņemt elektrotraumu… Spektrs ir
ļoti plašs, tāpēc jābūt uzmanīgiem, lai gan, par laimi, cilvēki kļūst apzinīgāki,
apdegumu ir mazāk nekā pirms 20 gadiem.”
Arī svētku laikā Valsts Apdegumu centrs, kas ir vienīgais šāda veida centrs
Latvijā, strādā 24 stundas diennaktī. Un tajā ir tikai pieci ārsti, kuri ir
specializējušies gan uz apdegumiem, gan apsaldējumiem, gan arī strādā ar
strutaino ķirurģiju. Kāpēc tik maz ārstu? Kā vienu no iemesliem, kāpēc jaunie
ārsti neizvēlas ārstēt apdegumus, Smirnovs min: “Nu nav tas vieglākais darbs,
tā ir smaga specialitāte – gan ar savu izskatu, gan specifisko aromātu, tāpēc
diemžēl jaunieši negrib nākt uz šo frontes līniju. Nedod Dievs, ja kara
darbība…” Kāds ir risinājums ārkārtas situācijā? “Piesaistīs citus speciālistus,
mums galvenais ir organizēt darbu,” viņš nosaka un piebilst, ka valdības līmenī
šis jautājums tiek risināts, bet tā jau esot cita tēma.